środa, 17 lipca
Shadow

Legalizacja gaśnic – jak często należy ją wykonywać?

Gaśnica to podstawowy sprzęt przeciwpożarowy. Musi znajdować się w każdym zakładzie pracy oraz w obiektach użyteczności publicznej, a jej zdatność do użytku potwierdzają regularne kontrole sprzętu. Na czym dokładnie polega legalizacja gaśnic i kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Czym jest legalizacja gaśnicy?

Legalizacją nazywa się przegląd techniczny gaśnicy, na podstawie którego można stwierdzić, czy gaśnica wciąż nadaje się do użytku, czy też trzeba ją już wymienić na nową. Wstępnego przeglądu sprzętu ppoż można dokonać samodzielnie, jednak legalizację gaśnicy powinna przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, która potrafi zrobić to w sposób zgodny z normami i instrukcjami serwisowymi producenta tych gaśnic.

Specjaliści z Ekofit sprawdzają podczas kontroli stan zbiornika, szczelność i sprawność zaworów, ilość substancji gaśniczej, ciśnienie, poprawne działanie gaśnicy. Jeśli sprzęt ma pewne wady, można go naprawić i przywrócić wymaganą funkcjonalność, jednak przy poważnych, niemożliwych do usunięcia usterkach, a także w innych przypadkach, zaleca się wycofanie takiej gaśnicy i zakup nowego sprzętu.

Kiedy wymagana jest legalizacja gaśnicy?

Przepisy mówią, że kontrolne przeglądy zabezpieczeń przeciwpożarowych powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku, i warto pamiętać, że dotyczy to także sprzętu na gwarancji – producent zapewnia sprawne działanie sprzętu do wyznaczonej daty, ale pod warunkiem, że gaśnica będzie poddawana systematycznej kontroli, według zaleceń w instrukcji.

Gaśnice samochodowe muszą być sprawne, nie ma jednak przepisów nakazujących ich legalizację. Biorąc jednak pod uwagę, że przegląd gaśnicy kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, każdy kierowca powinien zdecydować się na taką usługę dla własnego bezpieczeństwa. Na wizytę u specjalisty można umówić się w dowolnym terminie, a przegląd nie zajmuje dużo czasu, daje za to pewność, że w razie nieszczęścia gaśnica zadziała bez żadnego problemu.

Szkolenia z obsługi

Legalizację gaśnic można połączyć ze szkoleniami dla pracowników – obsługa sprzętu przeciwpożarowego, zwłaszcza w dużym stresie podczas pożaru, sprawia niedoświadczonym osobom sporo trudności. Osobne szkolenia organizowane są dla kadry zarządzającej, dzięki czemu kierownicy nauczą się dobrze zarządzać grupą w trakcie ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − 5 =