Zakup mieszkania za gotówkę jest poza zasięgiem wielu osób, ale swoje marzenie o własnym domu można zrealizować zaciągając kredyt. Wyłącznie banki udzielają kredytów hipotecznych, robią to jednak na różnych warunkach, jak więc wybrać najlepszą ofertę dla siebie?
Jak jest zdolność kredytowa?
Proces przyznawania kredytu zaczyna się od możliwości finansowych klienta. Nie każdy, kto chce kupić mieszkanie, otrzyma decyzję pozytywną, ale wbrew pozorom, ważna jest nie tylko sama wysokość zarobków. W ocenie wniosku bank bierze pod uwagę stabilność zatrudnienia, regularność wpływów na konto, zawód kredytobiorcy, jego wiarygodność – kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, liczy się więc nie tylko sytuacja aktualna, ale i prognozy co do przyszłej sytuacji finansowej klienta.
Dużą przeszkodą w zaciągnięciu kredytu na mieszkanie jest też negatywna historia w BIK – jeśli wcześniej klient nie spłacał w terminie swoich pożyczek i zalegał z różnymi zobowiązaniami, bank odrzuci wniosek lub podniesie koszt kredytu żeby zrekompensować ryzyko.
Kredyt hipoteczny a ROR – czy wszystko musi być w jednym banku?
Nie ma obowiązku zaciągania kredytu hipotecznego w tym banku, który obsługuje konto osobiste. Bank Spółdzielczy Raszyn udziela jednak swoim klientom kredytu na lepszych warunkach, a posiadanie rachunku w jednej placówce ułatwia regulowanie comiesięcznych zobowiązań i nie nalicza się z tego tytułu wysokich opłat.
Czy potrzebny jest wkład własny?
Bez własnych oszczędności dzisiaj w zasadzie nie jest możliwe otrzymanie kredytu hipotecznego. Kilkanaście lat temu dało się zadłużyć w banku nawet na ponad 100 procent wartości mieszkania, bo wypłacana kwota obejmowała jeszcze wydatki na remonty i wyposażenie, ale to już przeszłość, i bez własnych oszczędności nie ma co składać wniosku, bo od razu zostanie on odrzucony. Absolutne minimum to 10 procent wartości kupowanego mieszkania, choć większość banków wymaga wkładu na poziomie 20 procent, zgodnie z rekomendacją S. Wyjątkiem są kredyty w ramach rządowych programów wsparcia.
Na jak długo zaciąga się kredyt hipoteczny?
To zależy od zdolności kredytowej klienta, ale zazwyczaj jest to od 5 do 25 lat. Nie wszystkie banki zgodzą się na dłuższy okres kredytowania, szczególnie gdy kredytobiorca ma więcej niż 45 lat.
Ile kosztuje kredyt?
Koszt zadłużenia zależy od bardzo wielu czynników. Klient musi wybrać między oprocentowaniem stałym i zmiennym, zdecydować, czy raty mają być równe, czy malejące, do tego dochodzi prowizja, ubezpieczenie oraz ewentualnie dodatkowe opłaty ustalone przez bank.
Dzięki niemu wszystkie zawirowania związane z kredytami hipotecznymi stały się jasne i przystępne. Cieszy mnie, że tak ważne tematy są przedstawiane w sposób klarowny i zrozumiały. Zdecydowanie polecam każdemu, kto planuje zaciągnięcie kredytu!
Bardzo przystępnie wyjaśnia wszystkie kluczowe aspekty kredytów hipotecznych. Dla kogoś, kto dopiero zaczyna zgłębiać ten temat, to idealne wprowadzenie. Cieszę się, że trafiłem na ten tekst – teraz mam znacznie lepsze pojęcie o tym, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji.