Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Leczenie endodontyczne inaczej nazywane jest leczeniem kanałowym, niestety nie wszystkim przyjemnie się kojarzy. Zazwyczaj przez to, że lata temu, kiedy nie było jeszcze nowoczesnych technologii, leczenie kanałowe było często bolesne. Od tamtych czasów na szczęście nastąpiły spore zmiany i dziś bez stresu można udać się do stomatologa na leczenie endodontyczne. Sprawdź, jaką metodą jest leczenie kanałowego z użyciem mikroskopu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Dzięki nowoczesnej metodzie przy użyciu mikroskopu leczenie kanałowe jest bardzo precyzyjne i bezbolesne. Leczenie odbywa się pod wysokiej klasy mikroskopem, dzięki któremu endodonta potrafi określić oraz ocenić anatomię systemu korzeniowego zęba w leczeniu, co gwarantuje wyższą skuteczność, tym samym umożliwiając wyleczenie zęba, który wcześniej kwalifikowany był do usunięcia. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zębów ze skomplikowaną budową systemu kanałowego. Na nowoczesny sprzęt z czułym mikroskopem oraz znakomitymi specjalistami można liczyć w Warszawie w gabinetach Medykus.
Na czym polega i jak wygląda przebieg leczenia endodontycznego?
Na początek lekarz zabezpiecza okolicę leczonego zęba tzw. koferdamem, czyli lateksowym materiałem izolującym. Pierwszy etap leczenia to oczyszczenie korony zęba z próchnicy, jak i opracowanie pozostałych ścianek, tak by ułatwić dostęp do kanałów korzeni. Kolejnym działaniem lekarza jest usunięcie zainfekowanej miazgi z zakażonych kanałów oraz szczelne wypełnienie kanałów tzw. gutaperką utrudniającą ponowną infekcję tkanek okołowierzchołkowych.
Czy można pozostawić zainfekowaną tkankę zęba bez leczenia?
To bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczona infekcja zęba może doprowadzić do powstania ropnia oraz licznych i bolesnych powikłań. Leczenie kanałowe może uratować ząb, brak jego leczenia spowoduje, że trzeba go będzie usunąć.
Objawy zapalenia miazgi zęba
Objawy, które mogą cię zaniepokoić i skierować twoje kroki do gabinetu stomatologicznego Medykus to:
– nadwrażliwość na zimno i ciepło;
– ból pulsujący lub trwały utrzymujący się dłuższy czas;
– ból podczas jedzenia i nadgryzania;
– ciemny kolor zęba;
– większy ubytek próchnicowy;
– bolesność błony śluzowej;
– obrzęk tkanek miękkich w okolicy bolącego zęba.
Czy zabieg leczenia kanałowego wykonuje się w znieczuleniu?
Tak, zabieg leczenia kanałowego można i najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i tym samym staje się zupełnie bezbolesny.
Nie ma potrzeby stresu przed wizytą u stomatologa, obecnie bardzo ważny jest komfort pacjenta i stomatolodzy z Medykus kładą na to spory nacisk.
Endodoncja mikroskopowa to naprawdę fascynująca dziedzina, która przynosi ogromne korzyści pacjentom. Dzięki precyzyjnemu podejściu i zaawansowanej technologii możemy teraz ratować zęby, które wcześniej mogłyby zostać utracone. Cieszę się, że temat ten zyskuje coraz większą uwagę – to ważne, aby pacjenci byli świadomi takich innowacyjnych rozwiązań!
„Artykuł świetnie wyjaśnia, czym jest endodoncja mikroskopowa! Fascynujące, jak technologia mikro wprowadza nowe standardy w leczeniu kanałowym, oferując pacjentom precyzyjniejsze i mniej inwazyjne rozwiązania. Bardzo wartościowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć, jak nowoczesna stomatologia rozwija się, aby zapewnić lepszą opiekę. Dziękuję za świetne ujęcie tematu!”
Endodoncja mikroskopowa to naprawdę fascynująca dziedzina! Dzięki precyzji i dokładności mikroskopu leczenie kanałowe staje się dużo bardziej skuteczne. To niesamowite, jak nowoczesna technologia może poprawiać jakość leczenia i komfort pacjentów. Cieszę się, że stomatologia tak dynamicznie się rozwija!